Dünya Sağlık Örgütü’nden endişelendiren açıklama: Salgın bitme noktasından çok uzak

• Yazar: | • Tarih: 7/Mayıs/2020 - Perşembe | • Kategori: Güncel Haberler | • 2 Yorum

Paylaşın

Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Kovid-19’un dünya genelinde çok fazla insanın ölümüne yol açtığını dile getiren Ghebreyesus, “DSÖ, salgının diğer sağlık hizmetleri ve özellikle çocuklar üzerindeki etkisinden derin endişe duyuyor. Çocuklar, Kovid-19’un neden olduğu şiddetli hastalık ve ölümlerde daha az risk altında ama aşı ile önlenebilir diğer hastalıkların yüksek riski altında olabilirler.” değerlendirmesinde bulundu.

“Salgın bitme noktasından çok uzak.” ifadesini kullanan Ghebreyesus, örgütün Afrika, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve bazı Asya ülkelerinde artan vaka sayılarından endişe duyduğunun altını çizdi.

Ghebreyesus, bu bölgelerdeki ülkelerde Kovid-19 vaka ve ölüm sayılarının test kapasitelerinin düşüklüğü nedeniyle açıklananın çok üzerinde olduğu uyarısında bulundu.

“DÜNYA KORONAVİRÜSE İLİŞKİN DSÖ’YÜ DİNLEMELİYDİ”

Bir soru üzerine Ghebreyesus, 30 Ocak’ta “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan ettiklerine vurgu yaparak, bu dönemde Çin dışında sadece 82 vaka görüldüğünü, bunların 10’un Avrupa’da olduğunu anımsattı.

Ghebreyesus, küresel acil dönem ilan edildiğinde her ülkenin kamu sağlığına ilişkin tedbirler alması gerektiğini belirterek, “Biz ülkelere sadece tavsiyelerde bulunabiliriz. Tavsiyelerin uygulanmasına ilişkin bizim bir yetkimiz yok. Dünya (koronavirüse ilişkin) dikkatlice DSÖ’yü dinlemeliydi.” ifadesini kullandı.

DSÖ, 30 Ocak’ta Kovid-19’a ilişkin “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etmişti. Ghebreyesus, karar için, “Temel sebep Çin’de olup bitenler değil, diğer ülkelerde olanlar” ifadesini kullanarak, Çin ile ticari aktiviteleri ve ülkeye yapılan seyahatleri kısıtlamak için hiçbir gerekçe olmadığını savunmuştu.

Ghebreyesus, 3 Şubat’ta ise Çin’e karşı ticaret ve seyahat kısıtlamalarına karşı olduklarını tekrarlamıştı.

Etiketler: ,

Dünya Sağlık Örgütü’nden endişelendiren açıklama: Salgın bitme noktasından çok uzak " bu yazı 5:15 pm saatinde ve 7 - Mayıs - 2020 tarihin'de " Güncel Haberler " kategorisinde yayınlanmış olup " editor " tarafından yazıldığı sanılmaktadır. Ayrıca 2 Yorum yazılmıştır.

“Dünya Sağlık Örgütü’nden endişelendiren açıklama: Salgın bitme noktasından çok uzak” için 2 cevap

  1. Halk Gazete dedi ki:

    Bay Trump salgın bitmeden sizi bitirecek kafayı takmış size sahtekarlar sizi. Adı üstünde tam bir ÖRGÜTSÜNÜZ

  2. Dizi Haberleri dedi ki:

    Dünya sağlık örgütü bu sınavda sınıfta kaldı bencede. Koronavirüsten ağır darbe yiyen ülkelerden olan İtalya ve Amerika gibi ülkelerden büyük tepki çekti. Salgın sonrası bu tür uluslararası oluşumlar yeniden değerlendirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir