Fırın ağzı tarifi: İftar sofralarının vazgeçilmez lezzeti

• Yazar: | • Tarih: 12/Mayıs/2020 - Salı | • Kategori: Yemek Tariifleri | • 1 Yorum

Haberi Paylaş:
Fırın ağzı tarifi: İftar sofralarının vazgeçilmez lezzeti

Pastırması, sucuğu ve mantısıyla ünlü Kayseri’nin en önemli lezzetlerinden “fırın ağzı” yemeği, yapılışı, sunumu, kokusu ve damakta bıraktığı tadıyla iftar sofralarına ayrı bir lezzet katıyor.

Kayseri’de genellikle misafirlere ikram edilen en önemli yemeklerin başında gelen fırın ağzı, kendine has lezzetiyle ramazan ayında da iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasındaki yerini alıyor. Özel baharatlarla marine edilip zeytin yağında dinlendirilen kuzu eti, ardından kuyruk yağı, domates, biber ve sarımsakla buluşturulup 3 saatte pişirilerek damaklara farklı bir lezzet sunuyor.

“Kayseri’de olmazsa olmazlarımızdan fırın ağzı ramazanda daha çok ilgi görmektedir. Fırın ağzı bize atalarımızdan kalan özel bir yemektir. Bu genellikle kuzu pirzoladan, kuzu kuşbaşından, dananın antrikot bölümlerinden yapılan bir yemektir. Fırın ağzımızı yaparken altına kuyruk yağı kullanıyoruz. Sonra azar azar soğan, biber ve domates koyup üzerine eti yerleştiriyoruz. Tabii bu yemekte sarımsak muhakkak olmadır. Yine üzerine domates ve biberini koyuyoruz. Son olarak üzerine kuyruk yağı atılıyor. Bu, taş tavada, taş fırında, odun ateşinde 3 saatte pişen bir yemektir. Bunun özelliği ağır ateşte kendi halinde pişmesidir.”

Etiketler: ,

Fırın ağzı tarifi: İftar sofralarının vazgeçilmez lezzeti " bu yazı 7:23 pm saatinde ve 12 - Mayıs - 2020 tarihin'de " Yemek Tariifleri " kategorisinde yayınlanmış olup " editor " tarafından yazıldığı sanılmaktadır. Ayrıca 1 Yorum Yazılmıştır.

“Fırın ağzı tarifi: İftar sofralarının vazgeçilmez lezzeti” için bir cevap

  1. efsane duruyor yemek azım sulandı valla .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.