Satın aldığınız yumurtalar bayat olabilir! Anlamak için bunlara dikkat edin…

• Yazar: | • Tarih: 2/Temmuz/2020 - Perşembe | • Kategori: Genel Konular | • 4 Yorum

Paylaşın

Yumurtalar sağlık için mükemmel faydalarıyla bilinir. Pek çok lezzetli tarifin başrolünde olan bu besini satın alırken taze olmasına dikkat edilmeli çünkü kimse bayat bir gıda tüketmek istemez. Peki, bayat yumurtayı nasıl anlarsınız? Son kullanma tarihinin geçmesi yumurtaların bayat olduğuna dair tek gösterge midir?

Elbette, güçlü ve kesif koku, yumurtalarınızın kötü ya da bayat olduğunu gösteren bir işarettir. Bu koku mutfağı ele geçirmeden önce yumurtaların bayat olup olmadıklarını nasıl anlayabiliriz? İşte, satın aldığınız ya da evde bir süredir bekleyen yumurtalarınızın bayat olup olmadığını kolayca kontrol etmek için kullanabileceğiniz beş farklı yöntem! Küçük bir karton yumurtayı alın ve bu yöntemleri denemeye başlayın.

1. SON KULLANMA TARİHİ YUMURTAYLA İLGİLİ NE SÖYLER?

Yumurtalarınızın hala taze olup olmadığını anlamanın en kolay yollarından biri kartondaki tarihi kontrol etmektir. Ancak bazen son kullanma tarihi gelmiş olsa da yumurtalarınız bayatlamamış olabilir. Tarih silinmişse ya da kartondan boşaltıp buzdolabına koyduysanız diğer yöntemleri denemekte fayda var.

2. SU DENEYİ İLE YUMURTANIN TAZELİĞİNİ ÖLÇEBİLİRSİNİZ

Yumurtaların kalitesi belirli bir tarihten sonra düşmeye başlasa da, özellikle buzdolabında saklandıysa daha uzun süre kullanılabilir. Yumurtanın iyi mi kötü mü olduğunu anlamak için su deneyini yapabilirsiniz. Bunun için yumurtayı yavaşça su dolu bir kasenin içine koyun, yumurta batıyorsa tazedir. Suyun yüzeyinde duruyorsa o yumurta bayatlamış demektir. Bunun nedeni, yumurtanın tazeliğini kaybettikçe içindeki küçük hava cebinin büyümesi ve bu sebeple yüzmesidir.

3. KOKLAMA TESTİ İLE YUMURTA BAYAT MI DEĞİL Mİ ANLAMAK MÜMKÜN

Koklama testi, bir yumurtanın kötüye gittiğini anlamanın en basit yoludur. Yumurtanın son kullanma tarihi geçtiyse çiğ ya da pişmiş olsun fark etmez, koklayarak bayat olup olmadıklarını anlamak mümkündür. Kötü yumurtalar belirgin bir koku yayar. Dışarıdan koku alamadıysanız bir kaseye kırıp koklayın. Kötü bir koku alıyorsanız çöpe atın ve kullandığınız kaseyi iyice yıkayın. Normal kokuyorsa, bu, yumurtanın hala güvenli olduğunu gösterir.

4. YUMURTALARI GÖZÜNÜZLE KONTROL EDEBİLİRSİNİZ

Yumurtanın dış kabuğunda çatlak, toz veya pislik olup olmadığına bakın. Çatlak varsa bakteri içeriyor olabilir. Tozlu bir görünüm ise küflendiğine işaret olabilir. Kabuk kuru ve hasarsız ise bir kaseye kırın ve yumurta sarısında veya beyazlarda pembe, mavi, yeşil veya siyah gibi renk değişikliği olup olmadığına bakın. Herhangi bir renk değişikliği olduğunu fark ederseniz yumurta bayat demektir, kesinlikle kullanmayın.

5. BASİT SES DENEYİ İLE YUMURTANIN BAYAT OLUP OLMADIĞINI ANLAYABİLİRSİNİZ

Bunun için yapmanız gereken işlem çok basit. Kartondan çıkardığınız bir yumurtayı dikkatlice kulağınıza tutun, sallayın ve dikkatlice dinleyin. Yumurtanın içinden cıvık bir sıvı sesi gelirse muhtemelen yumurta bayatlamıştır. Herhangi bir ses gelmezse hala yenecek kadar taze demektir.

Etiketler: ,

Satın aldığınız yumurtalar bayat olabilir! Anlamak için bunlara dikkat edin… " bu yazı 7:56 pm saatinde ve 2 - Temmuz - 2020 tarihin'de " Genel Konular " kategorisinde yayınlanmış olup " editor " tarafından yazıldığı sanılmaktadır. Ayrıca 4 Yorum yazılmıştır.

“Satın aldığınız yumurtalar bayat olabilir! Anlamak için bunlara dikkat edin…” için 4 cevap

 1. blazen dedi ki:

  Çok yararlı bir paylaşım olmuş, herkes dikkat etsin bu duruma

 2. Görkem CAN dedi ki:

  Yumurtaların son kullanma tarihine bakarsanız taze olup olmadıklarını anlayabilirsiniz.

 3. bilallcetiin dedi ki:

  Yumurta zehirlenmesi ciddi gıda zehirlenmelerindendir. Kırdıktan sonra bir kere koklamakta fayda var

 4. Jonezz dedi ki:

  Gerçekten dikkat etmek gerekiyor ayrıntılı bilgi için teşekkürler öğrendiğimiz iyi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir