Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Sakarya'da şehir içi ulaşımda bisiklet kullanımını artıracak proje

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği ‘Şeridi Paylaş, Güvenle Ulaş’ projesinin ilk çalıştayı yapıldı. AB tarafından desteklenen Türkiye Sürdürülebilir Kent İçi Ulaşım Ağı Projesi kapsamında hibe almaya hak kazanan projede, şehir içi ulaşımda bisikletin önemi ve bisiklet sürücülerinin yaşadığı sorunlar masaya yatırıldı.
Haber Giriş Tarihi: 02.09.2022 18:40
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2022 18:40
kapak resmi

SAKARYA (İGFA) -Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin şehirdeki bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve teşvik etmek, bisiklet kültürü oluşturmak için geliştirdiği ‘Şeridi Paylaş, Güvenle Ulaş’ projesinin ilk toplantısı Sosyal Gelişim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

AB tarafından desteklenen Türkiye Sürdürülebilir Kent İçi Ulaşım Ağı Projesi kapsamında hibe almaya hak kazanan projenin paydaşlarının yer aldığı çalıştayda şehir içi ulaşımda bisikletin önemi ve bisiklet sürücülerinin yaşadığı sorunlar masaya yatırıldı.

Çalıştayda Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Veysel Çıplak, projenin önemine ilişkin bir sunum yaptı.

Daha sonra ise Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ak söz aldı. Ak, konuşmasında, bisikletlilerin karşılaşabilecekleri engellere vurgu yaparak, “Büyükşehir Belediyesi olarak tüm ilçe belediyelerimiz ve kurumlarımızla kaldırım ve özellikle yaya geçişlerindeki bisikletlilerin karşılaşabileceği engelleri en aza indirilmesi noktasında tüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bisiklet şehri Sakarya imajını güçlendirecek, bisikletini bir ulaşım aracı olarak kullanılmasını teşvik edecek adımları atmaya devam edeceğiz” dedi. Ak, ayrıca bisikletli ulaşımın gerek ekonomik gerek şehir içi trafik gerekse toplu ulaşımı rahatlatacağını söyledi.

‘Şeridi Paylaş, Güvenle Ulaş’ projesi kapsamında şehir içi ulaşım ağında yer alan minibüslere, belediye otobüslerine, duraklarda farkındalık çalışmaları gerçekleştirilecek.

Bisiklet sürücülerine kask ve kedi gözü reflektörleri ile yelekler dağıtılacak. Empati eğitimi ve bilgilendirme toplantıları yapılacak. Aynı zamanda özellikle şehir içi sürüşlerde bisikletlilerin güvenli bir şehir içi ulaşım aracı olarak bisikleti kullanabilmeleri için bilgilendirme eğitimleri gerçekleştirilecek.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar