SON DAKİKA
Hava Durumu

5 Haziran Dünya Çevre Günü

Yazının Giriş Tarihi: 06.06.2022 16:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.06.2022 04:04

Birey olarak ne kadar Çevreciyiz? Doğayı koruyup kollamak için elimizden gelenimi yapıyoruz. Yoksa akışına mı bırakmışız, Biz mi doğaya sahip çıkmalıyız doğamı bize sahip çıkıyor sahip çıkmak derken kimden, kimlerden koruyacağız çevreyi tabiki yine insan dan, düşünsenize doğayı bitiren çevreyi yok eden insan yine korumaya çalışan insan bu nasıl bir çelişki anlamak güç.

Dernekler var platformumlar var Doğa üzerine Çevre üzerine hatta Hayvanları korumak, insanı bile korumak kimden? Sanki uzaylılardan koruyacağız veya başka canavarlardan sonuç itibariyle yine kendi cinsimiz olan insan dan koruyacağız. Büyük bir çelişki aklım almakta güçlük çekmekteyim bu gibi olayları.

Bu arada bizde bir dernek kurduk Bursa nin Kestel ilçesinde KESTEL DOĞA GENÇLİK VE HAYVANLARI KORUMA DERNEĞİ hayırlı olsun sizleri de beklerim derneğimize manevi desteğe.

İnsanız insanlık var olduğu sürece birileri yok edecek birileri var edecektir bu bir dünya düzeni değişmeyen kanun. Bizler var eden olacağız her daim kirleten, çirkinleştiren olmayacağız bu yolda da mücadele edeceğiz, vicdanlı insanlarız bizler parklarda, mesire alanlarında işimiz bittikten sonra çöpümüz ve atıklarımız hemen toplanıp bulunduğumuz yeri tertemiz bırakacağız parklarda banklarda kabuklu yiyecek yiyeceğiz tabiki ama kabuğunu yere atmayıp tertemiz bırakacağız.

Doğayı koruyup kollamasak çevremizi ziyan edersek geleceğimizi yok etmiş olacağız çocuklarımıza toprak değil beton bırakmış olacağız bunun önüne geçmemiz bizim elimizde (Doğayı koru kollasın seni Çevreni temiz tut beslesin seni) soluğanımız bu olmalı üç beş gün keyf edeceğiz diye güzelim Çevremizi bitirmeyelim yeşili, gürül gürül akan dereyi, ellemeyin kuş seslerini bizler bilinçli nesil olacağız ve yetiştireceğiz.

Son olarak şunları söyleyim piknik ve kamp yapmak için gittiğiniz yerlerde aman gözünüzü seveyim çok dikkatli olalım ateşi kontrol altında ve söndüğüne emin olduğunuz da terk edin orayı geçen sene hepimiz gördük. Ciğerlerimiz yandı bu sene dikkatli daha dikkatli olalım.

Bir ay bir süre, dört hafta yazılarıma ara veriyorum siz değerli okurlarıma saygılar sevgiler iletiyorum hoşça kalın.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.