SON DAKİKA
Hava Durumu

Estetik

Yazının Giriş Tarihi: 13.03.2022 21:16
Estetik deyince aklımıza ne gelir. O kadar çok şey gelirki, saymakla bitmez. Estetik in kelime anlamı : “insanda güzel duygusu uyandıran, güzellik duygusuna uygun olan, güzellik duygusuyla ilgili.” demekmiş. Peki çevremizde bu tarife uyan ne var? İnsan var mı bina var mı veya ne var siz söyleyin.
Çok uzaklaştık sanattan estetik ten, hoş görüden ama geçmişimiz böyle miydi, ecdadımız yaptığı her işte, estetik e dikkat edermiş yaptığı bina yapılarında görüyoruz, yazılan eserlerde, kılık kıyafette, konuşmada, hitapta ne diyorsanız onda estetik var. Günümüzde tarihi eser dediğimiz ne olursa olsun, günümüze kadar gelmiş ve gözümüz gibi bakarız demi, yani kıymetlidir. O kadar estetik o kadar ihtişam ve görsellik bakma ya doyamıyoruz, hele o el işlemesi bir taşa, tahtaya işlenmiş , yapılmış bir esere baktıkça bakasımız gelir, bir İznik Çinileriyle süslenmiş bir duvar gördüğünüzde nasıl bir estetik görüyoruz demi.
Bu eserlereler günümüzde neden göremiyoruz yapılan o kadar binalar o kadar ibadethaneler o kadar yerler var bakıyorsun hiç estetik yok betonu üst üstte koymuşlar adına bina demişler, bakıyorsun ne estetik var nede vizyon var işin içine başka şeyler girince ne estetik kalır nede vb.
Günümüz insanı burakın estetik olmayı, hoş görüden sevgiden uzak, ne o ninenin torunu nede o dedenin torunlarıyız, sokak hayvanlarının yem kaplarına tekme atan toplumuz maalesef. Trafikte canavarlaşan sinirlenince agresifleşen toplumuz toplumumuz içinde hep böyle insan yok bu saydıklarım azınlıkta, bir mahallede kötü insan olsa o mahallenin adıda kötü olur unutmayalım.
İçimizde sayısı çok var karamsar olmayalım estetik hanım efendiler bey efendiler yok değil onların sayesinde iyi bir toplumuz. Rabbim sayılarını artırsın nice estetikli kişiler çıksın karşınıza nice estetikli günler olsun estetikle kalın her şey gönlünüzce olsun.
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.