SON DAKİKA
Hava Durumu

Genç ve toplum

Yazının Giriş Tarihi: 12.04.2022 18:20
Hepimiz çocuk olduk bu yazıyı okuyorsak, öyle değilmi kimimizin yaşı baya oldu kimimiz orta halli, kimimizde henüz çıktı çocukluktan ergen.
Çocukluğumuz nerede geçti, çok önemli eğer bir köyde geçtiyse farklıdır, şehirde de farklıdır. Köylerde geçen hayat ve çocukluk günleri daha samimi daha içten bu içtenlik metropol şehirlerde ücra mahallelerde devam etmekte. Belki etmemekte bilemiyorum aslında çocuklukta yaşadığınız toplum nasıldı ? Çocuklara, gençlere değer verilirmiydi ? Yaşadığımız şu zaman içinde acaba gençlere veya çocuklara nasıl davranırız kıymet verip önemser miyiz.
Yaşını başını almış, kişilere soruyorum bir gencin kötü hal ve hareketini, gördüğünüzde ve o hoş olmayan hal ve harekete devam ettiğini görüp, ne yapıyorsunuz o genci. Söyleyeyim ne yapıldığını hemen dışlamak en kolay şey, haa sadece dışlamakla kalsanız öpüp başıma koyacam, bırakmazsınız o gencin yakasını arkasından sağa sola o genci kötüleyerek, o kadar çaba harcıyorsunuz. O harcadığınız, çabanın yarısını kazanmak için harcasanız bir çok gencimizi bulaşmış olduğu o kötü hayattan kurtarırız.
Toplum olarak sahip çıkmak kollamak, korumak sadece kendi çocuğumuza var olmasın, mahalledeki gencin bir yanlışını gördüğünüzde onu kenara çekin uyarın , güzel sözlerle o gence yanlız, olmadığını hissettirin, çünkü kötü alışkanlıklara başlayanların çoğunluğu kendilerini yanlız hissederler, kimsenin onları sevmediğini zannederler bu zanları onlardan toplum olarak kaldırırsak, işte o zaman gençleri kurtarırız, bu bulaştıkları pislikten. Banane dersek işte o zaman kendi gencimizi, çocuğumuzu, yeğenimizi kaybederiz. Banane dediğimiz genç bizim çocuğumuzun arkadaşı artık siz düşünün gerisini ne olur?
Oturuyorsunuz parkta, bahçede veya kafe de pisliğe bulaşmış bir genç geldi gördünüz, masanıza o nu çağırıp beraber bii çay içseniz iki kelam etseniz. Bu hareketiniz o gence yaptığınız en büyük faydadır, çünkü o genç yanlız değilim benide seven var beni kayla alan var diyecektir. Bu yapmış olduğunuz hareketi şu içinde bulunduğumuz Ramazanı şerif de yapacağınız ibadetlerden daha eftaldir kanaatim yanlışım varsa hocalarım uyarsın, çünkü bir insanı kurtarmaya ilk adımı atıyorsunuz.
Bu Gençler bizim, bu Toplum biziz hep birlikte yaşamaya mecburuz. Görmezlikten gelmeyelim görelim arayalım köşe bucak bulalım, es geçmeyelim bu gün ona yarın bana kaçtığımız şey gelir.
Efendim Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyorum esenliklerle kalın hayırlı ramazanlar, sahurlar, iftarlar olsun dualarınızda bu kardeşinizde bu aralar unutmayın hoşça kalın .
 
 
 
 
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.