SON DAKİKA
Hava Durumu

Çataltepe Esnaf Sanayi Sitesi'nin umudu Arif Tak

Yazının Giriş Tarihi: 26.12.2021 09:52
Değerli ForumHaber.com okurları herkese merhaba. Güzel bir pazar günü geçirmenizi diliyorum. 
 
Bugünkü köşe yazımda 2018 yılında kurulan BESKOOP'un bugün öğleden sonra saat 14:00'de gerçekleşecek olan olağan kongresine değineceğim. Öncelikle BESKOOP'un açılımını ve neden kurulduğunu sizlere aktarayım. BESKOOP'un açılımı (S.S. BESOB ESNAF VE SANATKARLAR TOPLU İŞ YERİ YAPI KOOPERATİFİ) bu şekilde. Gelelim neden kurulduğuna.
 
BESKOOP'un internet sitesindeki tarihçemiz sayfasında yer alan kuruluş amacını sizlere aktarıyorum.
 
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı İle Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği arasında yapılan 18.12.2008 imza tarihli protokol ve ek protokolleri gereğince; Bursa ili merkezinde değişik yerleşim bölgelerinde ruhsatsız ve sağlıksız yapılardan oluşan işyerlerinin Bursa İli Kestel İlçesi Çataltepe Mevkiinde inşa edilecek Bursa Kestel Büyük Sanayi Sitesinde toplanması projesine ilişkin yapılan iş ve işlemler neticesinde gelinen noktadan; 20 Eylül 2018 tarih ve 108 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararında ‘’Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan ekli’’ orta vadeli program(2019-2021)’in onaylanmasına,5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol kanununun 16.maddesi gereğince karar verilmiştir’’ denmektedir. Bu programın 1. 2 yer alan temel hedeflerin 5. Maddesinde “ihalesi yapılmamış ve ihalesi yapılmış ancak başlanmamış projeler askıya alınacaktır..’’ hususları belirtilmektedir.
         Protokol ve ek protokoller kapsamında ; a)Kamulaştırma süreleri tamamlanmış.
b)İmar süreleri tamamlanmış 
c)I.Etap 125 İşyeri projesi Toki’ce tamamlanmış ve Besob’a teslim edilmiştir.
d)Bursa Kestel Büyük Sanayi Sitesi genel altyapı işi ise yüklenicinin iflası nedeni ile %87.40 seviyesinde Toki tarafından fesih edilmiştir.
e)Öte yandan sözü edilen orta vadeli program nedeni ile 2.Etap işyeri inşaatı işi ihalesi Toki’ce yapılamamaktadır.
 
Bu itibarla 2.Etap işyeri inşaatı işi ihalesinin yapılamamasından dolayı oluşan/oluşacak mağduriyetleri önlemek ve inşaat işlerine başlamak üzere Besob öncülüğünde “S.S Besob Esnaf ve Sanatkarlar Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’’ kurulmuştur. Sürecin devamlılığının (Toki olmadan) sağlanabilmesi için Toki ve Besob arasında mahsuplaşmanın sağlanması, oluşan borcun ödeme şeklinin belirlenmesi ve protokol konusu taşınmazların Besob/Kooperatife mülkiyet devirlerin yapılması gerekmektedir.
         Açıklanan bu gerekçelerle 7 No’lu Ek Protokol (mahsuplaşma)düzenlenmiştir. Bu mahsuplaşma protokolü, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Toplu Konut İdaresi başkanlığı, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, S.S. Besob Esnaf ve Sanatkarlar Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi tarafından 21.03.2019 Tarihinde imza edilmiştir.
 
*****
 
Değerli ForumHaber.com okurları yukarıda aktarmış olduğum bilgiler neticesinde daha önce kooperatifi duymamış olanlar şuanda kooperatifin açılımını ve neden kurulduğunu anlamış oldu.
 
Gelelim asıl konumuza. Bugün öğleden sonra saat 14:00'de Bursa Merinos AKKM'de BESKOOP'un olağan kongresi gerçekleştirilecek. Kongrede 2 aday var. Biri mevcut başkan Erol Köse diğeri ise BESOB Başkanı Arif Tak. 
 
Bu sanayi sitesinde altyapı tamamlandı, yollar yapıldı. Binlerce dönümlük araziler atıl bir şekilde duruyor. Artık bir an önce inşaatların başlaması gerekiyor.
 
2018 yılında kurulan kooperatifde 3 yıldır başkanlık yapan Erol Köse inşaatları başlatamadı. Yani bu demek oluyorki dükkan inşaatlarını devam ettirmek ve sanayi sitesini tamamlamak amacıyla yola çıkan kooperatif başkanlığında başarılı olamadı. Bence 3 yıldır sanayi sitesinde inşaatları başlatamayan bir başkanın tekrar aday olmaması lazım. Ama tekrar aday oldu. Bu durumda kooperatif üyelerinin Erol Köse'yi tekrar seçmemeleri lazım.
 
Bu kooperatif BESOB öncülüğünde kuruldu. Yani Başkan Arif Tak öncülüğünde kuruldu desek yanılmış olmayız. 
 
Bu durumda çok uzun yıllardır Lokantacılar Odası Başkanı ve BESOB Başkanı olmasından dolayı eğer BESKOOP Başkanlığına seçilirse, 
3 yıldır BESKOOP'a güvenmeyip üye olmayan yüzlerce dükkan sahibi Başkan Tak'a güvenerek kooperatife üye olacaklar diye düşünüyorum. Hemde ciddi sayıda üyelik talebi olacağını tahmin ediyorum. 
 
Bu sanayi sitesinde dükkan inşaatlarını başlatacak ve tamamlayacak biri varsa oda bu projenin mimarı olan Arif Tak olacaktır diye düşünüyorum. Vatandaşlar gerçekten Başkan Tak'a güveniyorlar ve inanıyorlar. Bu projede umut olarak Başkan Tak'ı görüyorlar.
 
 
Başkan Tak geri çekilmek istediğini ama kooperatife başkan olması için esnaftan yoğun bir baskı geldiğini söyledi. Yani esnaf Arif Tak'ı istiyor. Ben kooperatif başkanlığına başkan Tak'ın seçileceğini düşünüyorum. Kongrenin ardından İnşallah bu sanayi sitesinin inşaatları biran önce başlar. Esnafta memnun olur. Vatandaşlarda memnun olur.
 
Arif Tak'ın İGF TV'de katıldığı programın linkini aşşağıya bırakıyorum. Linke tıklayarak başkan Tak'ın açıklamalarını izleyebilirsiniz.

https://www.forumhaber.com/besob-baskani-arif-tak-beskoop-baskanligina-talip/582/

Başka bir köşe yazımda görüşmek dileğiyle... Hoşça kalın...
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.