SON DAKİKA
Hava Durumu

Yazıklar olsun!

Yazının Giriş Tarihi: 11.05.2022 20:08
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.05.2022 08:08

Uzun zamandır ev fiyatlarında bir dalgalanma yaşanıyor. Bu dalgalanma hep yukarıya doğru oluyor. Enflasyonun artması ve maliyetlerin yükselmesiyle birlikte son iki yılda ev fiyatları en az iki katına yükseldi.

Ancak ev fiyatlarının yükselmesindeki en önemli etken kesinlikle enflasyon ve maliyetlerin artması değil. Çünkü bu artışlarda ne oran var ne orantı var. Gelelim en önemli etkenin ne olduğuna;

En önemli etken kesinlikle art niyetli ve çıkarcı olan insanlardır. Bazı insanlar o kadar çıkarcıki, emlak sitelerine dairesini yüklüyor daha sonra kafasına göre sürekli ve her canı sıkıldığında fiyatı yükseltiyor. Bu hiç hoş bir durum değil. Etik değil. Hak değil. Fetva vermek gibi olmasın ama bence helalde değil. Yazıktır günahtır. İnsanlar ev sahibi olmak istiyor. Kafana göre fiyatı yükseltmek insanlara kötülük yapmaktan başka bişey değildir.

Enflasyonun artmasındaki en büyük etkende çıkarcı insanların kafasına göre fiyat yükseltmesidir diye düşünüyorum.

Bu işe devletin dur demesi gerekiyor.

Benim şöyle bir fikrim var;

Türkiye'de bir çok eksper ve ekspertiz şirketleri var. Devlet ya bu şirketlerle anlaşarak yada tapu müdürlüğü ile entegre bir ekspertiz kurumu oluşturarak her daire satışından önce ekspertiz raporu şartı getirilmeli ve bu rapor olmadan satış işlemi yapılamamalı.

Nasıl bir daire satışı yaparken belediyelerden raiç bedel zorunluysa ekspertiz raporuda zorunlu olmalı ve raiç bedelin altında bir fiyata satış yapılamadığı gibi ekspertiz raporunun üzerinde bir fiyata satılamamalı.

***

Gelelim son 1-2 günde yaşanan fiyat artışlarına;

Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan,

İlk ve tek ev sahibi olacak olan vatandaşlara 2 milyon Tl'ye kadar aylık 0,99 faiz oranıyla kredi olanağını duyurdu. Bizim çıkarcı, devletini ve milletini düşünmeyen sadece kendi cebini düşünün insanlarımız Cumhurbaşkanımızın açıklamasının hemen ardından tak fiyatları yükselttiler. Bu davranış Cumhurbaşkanımızın ve Cumhurbaşkanlığımızın açıklamış olduğu olanağa yapılan büyük bir yanlıştır. Devleti ve milleti zarara uğratmaktır. Buna yapanlara yazıklar olsun diyorum.

**

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati twitter hesabından konut fiyatlarında fahiş fiyat artışına giden fırsatçılara ilgili önemli bir açıklama yaptı;

Bakan Nebati "Fırsatçılık yapmaya kalkışanlar hakkında her türlü adımı atacak, asla müsamaha göstermeyeceğiz" dedi.

**

İlerleyen günlerde fırsatçılarla ilgili ne tür adımlar atılacak veya atılacakmı bekleyip göreceğiz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.